ORLEN Unipetrol, jediný výrobce paliv v Česku, používá už téměř čtyři roky cenový index Unipetrol Index Czech (UIC), který nahradil dříve využívané formulové ceny. Index UIC stanovuje aktuální základní velkoobchodní cenovou hladinu pohonných hmot a prodává se podle něj většina pohonných hmot na tuzemském trhu. „Těší mě, že UIC prokázal stabilitu a kontinuitu a stal se pro český trh velkým přínosem. Index je bezplatně dostupný všem zákazníkům, kteří díky němu získávají dokonalý přehled o aktuální ceně,“ říká Jiří Winkelhöfer, ředitel Jednotky obchodu Rafinérie ORLEN Unipetrol.
ORLEN Unipetrol spustil index UIC v roce 2016. Co vás vedlo k jeho založení?
Našim cílem byla snaha zjednodušit kalkulaci velkoobchodních cen pro český trh a zvýšit jejich transparentnost. Zákazníci díky UIC získali lepší orientaci v místních velkoobchodních cenách pohonných hmot a současně se jim zjednodušil celý proces nákupu.
Jak jste doposud spokojený s jeho fungováním?
Cenový index UIC se rozhodně osvědčil. V této oblasti je první ryze českou „měnou“, přičemž odráží situaci na evropských trzích a současně zohledňuje specifika českého trhu. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že zákazník může kdykoliv a naprosto jednoduše zjistit finální cenu. UIC totiž zahrnuje všechny příslušné daně a zákonné poplatky, vyjma DPH, které jsou platné v Česku pro den, ve kterém je UIC publikován. Zákazník si započítáním své individuální smluvně sjednané slevy může ihned a sám spočítat svou finální cenu. Výhodou oproti předchozí praxi je rovněž to, že UIC je veřejný a zdarma přístupný všem. Tedy nejen našim zákazníkům, partnerům, odborné veřejnosti, ale komukoliv, kdo se zajímá o pohonné hmoty.
Index je veřejně dostupný na webových stránkách ORLEN Unipetrol. Ukazuje finální cenu?
UIC je referenční hladinou. Jako základní složka je dále upraven pomocí individuálně sjednaného smluvního cenového vzorce. Jednotlivé složky a parametry vzorce jsou stanoveny na základě objektivních kritérií, která jsou uplatňována vůči všem zákazníkům jednotně. Je optimálním řešením pro tendry a dlouhodobé dodávky, protože v každou chvíli reflektuje aktuální situaci – na rozdíl od formulových cen, které neumí postihnout budoucí nejistoty a přináší riziko neefektivity.
Jaké výhody přináší cenový index UIC institucím státní správy a samosprávy?
Klíčové výhody UIC spočívají právě v dlouhodobě konzistentní ceně a přehlednosti celého systému. V minulosti využívaný způsob stanovení nabídkové ceny vždy neodpovídal aktuální situaci na trhu pohonných hmot a zároveň nedával možnost objektivně nastavit nabídkovou cenu pro delší období. UIC naopak umožňuje stanovit konzistentní cenu, která po celou dobu trvání smlouvy reaguje na situaci na trhu.
Celosvětovou ekonomiku od loňského roku významně ovlivňuje pandemie covid-19. Jak se s touto mimořádnou situací vyrovnává ORLEN Unipetrol?
Koronavirus nám zkomplikoval život jako všem ostatním. Jsme součástí kritické infrastruktury České republiky a po celou dobu celosvětové pandemie plníme naši úlohu a zásobujeme tuzemský trh pohonnými hmotami i dalšími produkty. V loňském roce jsme měli v období pandemie v obou rafinériích odstávky výrobních zařízení, které jsme i přes mimořádné okolnosti zvládli zrealizovat. I během mimořádného stavu jsme zachovali výrobu a zásobovali český trh pohonnými hmotami i dalšími produkty.
ORLEN Unipetrol je už šestým rokem jediným výrobcem pohonných hmot v Česku. Jak zpětně hodnotíte vykoupení podílů v českých rafinériích a jejich další provozování?
Konsolidace výrobních kapacit byla určitě správným krokem. Dlouhodobě výrazně investujeme do rozvoje výrobních technologií a posilujeme integritu rafinérie, petrochemie a maloobchodu. V rafinérské oblasti plníme náročné legislativní cíle snižování emisí. Vzhledem k silnému zázemí nadnárodní skupiny ORLEN máme přístup k různým nástrojům. Preferujeme rafinérská řešení už během samotného procesu výroby, což je pro motoristy přínosem oproti přimíchávání biosložek až při výdeji paliva nebo zavádění vysokokoncentrovaných biopaliv.
Jaké další rafinérské produkty jsou pro ORLEN Unipetrol důležité?
Vyrábíme letecký petrolej, jehož poptávka je aktuálně narušena následky pandemie koronaviru a prognózy oživení spotřeby zatím nejsou příznivé. Výrobně i obchodně se situaci dokážeme přizpůsobit, obdobně jako v případě těžkých topných olejů, jejichž spotřeba v ČR v podstatě vymizela. Nalezli jsme však alternativy v rámci skupiny ORLEN nebo na jiných zahraničních trzích. Na trh dále dodáváme asfalty a LPG, kde je poptávka uspokojivá.
Podrobné informace o Unipetrol Index Czech najdete na: