Jste zde: orlenunipetrol.cz > CZ/  Média/  Tiskové zprávy/  Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti
Velikost textu:  A AA
Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti

21-05-2024  

Tři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně kralupské rafinerie ORLEN Unipetrolu, dostala své identifikační kroužky. Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního dravce. Sokoli hnízdí ve všech areálech skupiny ORLEN Unipetrol. Od roku 2011, kdy se začalo jejich hnízdění na komínech výrobních areálů skupiny sledovat, se sokolům podařilo vyvést již 55 mláďat.

„Letošní kroužkování sokolích mláďat představuje další úspěšný rok hnízdění těchto výjimečných dravců na komíně kralupské rafinerie. Spolu se třemi mláďaty, která sokoli vyvedli také v litvínovské rafinerii se tak od začátku sledování v roce 2011 v areálech ORLEN Unipetrolu podařilo sokolům vyvést celkem 55 mláďat,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.

Sokolí pár v Kralupech hnízdí už od roku 2017, první čtyři roky ale mladé nevyvedl. Poprvé se zadařilo až v roce 2021, kdy sameček se samicí vyvedli své první dva potomky. Po roční pauze vychovali další mladé v loňském roce, kdy sokolí rodiče odchovali čtyři mláďata. Letos se sokolí pár stará o tři mladé sokoly.

Mladí dravci dostávají identifikační kroužky zhruba po třech až čtyřech týdnech od jejich vylíhnutí. Kroužky slouží ornitologům ke sledování vývoje sokolí populace na našem území a evidenci hnízdících párů. Díky nim je tak třeba známé, že sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí. 

Při kroužkování musí ornitolog zdolat výšku okolo sta metrů, aby se ke hnízdu dostal. Při jeho spatření obvykle samice po dobu pobytu ornitologů u hnízda odlétne a co se děje s jejími mláďaty sleduje zpovzdálí. Sokolím mláďatům se na každou nohou nasadí jeden kroužek. Díky odečítacímu kroužku je možné identifikovat jedince bez nutnosti chycení. Sledovat počty sokolů je tak možné i například pomocí dalekohledu, fotopasti či kamery. Druhý kroužek, národní, určuje, že je sokol z České republiky.

Sokoli své mladé vyvedli také v dalších areálech skupiny ORLEN Unipetrol. V litvínovské rafinerii sokolí rodiče vyvedli stejně jako v té kralupské tři mladé a vyvést mláďata se podařilo sokolům také v pardubickém Paramu. Sokoli obvykle odlétají ze svého hnízda v průběhu června. Do té doby jejich rychlý růst a krmení od rodičů může sledovat také široká veřejnost a to na webových stránkách starameseosokoly.cz​.



Informace o Nadaci ORLEN Unipetrol
Nadace ORLEN Unipetrol zahájila svou činnost v roce 2017. Během dosavadního působení rozdělila v rámci stipendijního programu 9 milionu Kč mezi 323 středoškolských a vysokoškolských studentů přírodovědných a technických oborů. V rámci školního grantového programu rozdělila přes 12,6 milionů Kč mezi 94 základních a středních škol z celé republiky na podporu vzdělávací a vědecké činnosti. Podpořila 45 pedagogů částkou 1,6 milionu Kč v rámci pedagogického grantového programu. Do vzdělávacího projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík se od roku 2021 zapojilo celkem 90 základních škol. Projekt nabízí žákům prvního stupně exkurzi do světa chemie skrze zábavné pokusy. Informace o poslání Nadace ORLEN Unipetrol a všech ostatních aktivitách najdete na internetových stránkách www.nadaceorlenunipetrol.cz.

Kontakt:
Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol
telefon: 736 506 939

 
​​

« zpět

 
 
 

Značky Skupiny UNIPETROL